liker

"

ponedjeljak, 25. siječnja 2016.

MUŠMULA KAO LIJEK – ODLIČNA ZA ŽELUČANE ŽLIJEZDE

c76392e0271f93f817aa52469f59754f_articlemain







Biljka odnosno voće mušmula pripada porodici ružinjača (Familiae Rosaceae). Ova je biljka prirodni adstrigens, antidijaroik, antiskorbut, hemostiptik i laksativ. Drugo ime za mušmulu je divlja kruškica, francuski – Neflier d’Allemagne, slovenski – navadna nešplja, talijanski – nespolo volfare.

  Rimljanima je mušmula bila omiljena voćka pa su je sadili u svojim vojničkim taborima. Mušmula potječe iz Azije, odakle je prenesena u Europu oko 200god. prije Krista, te se udomaćila u Grčkoj i Italiji, a potom i u cijeloj Europi.
Zapadna pučka medicina koristi mušmulu za liječenje konstipacije, neredovite stolice i drugih probavnih tegoba. Nedozrela mušmula steže sluznice te se koristi za zaustavljanje krvarenja u usnoj šuljini, kao što je krvarenje zubnog mesa, zuba, afti i drugih krvarenja; proljeva, dizenterije te u svim slučajevima kad je potrebno stezanje tkiva, ali i protuupalno djelovanje. U tim slučajevima pogodni su pripravci od lista, jer u njemu je najviše tanina. Inače, kora stabla može umjesto kinina poslužiti u liječenju malarije, a drvo mušmule je tvrdo i fleksibilno te se od njega izrađuju alatke i druge drvene naprave i pomagala.

Ljekovito djelovanje mušmula:
Mušmula sadrži mnogo vitamina C, šećea i pektina te je, u nedostatku boljih sredstava, vrijedna pažnje u liječenju skorbuta, tim više što djeca vole mušmule kad potpuno sazriju. Ali mušmula djeluje i u nekim drugim zdravstvenim tegobama:

– potiče na rad žlijezde slinovnice i želučane žlijezde i djelotvorna je u liječenju tih poremećaja, pogotovo u ljudi starije dobi i kod proljeva
– mesnati dio dobar je laksativ
– pripravci od ploda i lista zaustavljaju krvarenja
– u pučkoj medicini od sjemenki koje bubrenjem u vodi stvaraju sluz pripremaju se oblazi za razne ozljede kože
– sjemenke inače sadrže mali postotak cijanovodične kiseline, pa nisu preporučljive za upotrebu, ali u kontroliranim količinama koriste se za otapanje kamenaca u bubregu i mjehuru

  – nedozrela mušmula steže sluznice te se koristi za zaustavljanje krvarenja u usnoj šupljini, kao što je krvarenje zubnog mesa, zuba, afti i drugih krvarenja; proljeva, dizenterije te u svim slučajevima kad je potrebno stezanje tkiva, ali i protuupalno djelovanje. U tim slučajevima pogodni su pripravci od lista, jer u njemu je najviše tanina.

0 komentari